Potencjał osób wysoko wrażliwych – odkrywanie niewykorzystanych możliwości
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co naprawdę oznacza bycie wysoko wrażliwym? W społeczeństwie, które często ceni asertywność i odporność emocjonalną, osoby wysoko wrażliwe mogą czuć się nierozumiane, choć posiadają unikalne cechy, takie jak głębokie przetwarzanie bodźców, wyjątkowa empatia i intuicja. W tym artykule przyjrzymy się, jak wysoka wrażliwość może przekładać się na cenne korzyści w życiu osobistym i zawodowym, otwierając drzwi do głębszego zrozumienia i twórczego wykorzystania tego potencjału w różnorodnych dziedzinach.
Wrażliwość jako Cecha Wrodzona
Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą (WWO – wysoko wrażliwe osoby) i zastanawiasz się jak pozbyć się swojej nadmiernej wrażliwości, to przyjmij do wiadomości, że w większości przypadków cecha wysokiej wrażliwości jest dziedziczona. Wskazują na to badania naukowe, głównie nad bliźniętami jednojajowymi wychowywanymi oddzielnie, które w dorosłym życiu przejawiały podobne zachowania, co świadczy o determinacji genetycznej. Pozbycie się cech temperamentnych nabytych genetycznie jest niezmiernie trudne, zatem czyż nie lepiej zaakceptować i polubić swoją wrażliwość? Powodów do tego jest całkiem sporo. Przyjrzyjmy się im.
Dowiedz się więcej kim są osoby wysoko wrażliwe
Zalety wysokiej wrażliwości
Osoby wysoko wrażliwe cechują się głębią przetwarzania, skłonnością do przestymulowania, reaktywnością emocjonalną i wyczuwaniem subtelności. Cóż pozytywnego z tego wynika?
Dzięki głębi przetwarzania wrażliwe osoby są predysponowane do dostrzegania niebezpieczeństw i okazji, które innym osobom zazwyczaj umykają. Mogą świadomie zapobiec nadmiernemu ryzyku, czy trudnym sytuacjom, a także ostrzec innych. Wydaje się, że mogą wieść w miarę bezpieczniejsze życie. Natomiast dostrzeganie okazji może sprzyjać nowatorskiemu podejściu, otwartości na nowości i służyć większym sukcesom. Osoby wysoko wrażliwe bywają wizjonerami w biznesie, potrafią przewidzieć trendy i tworzyć nowe wzorce. Sprawdza się to szczególnie w zawodach wymagających kreatywności i artyzmu. Prawie wszystkie osoby WWO przejawiają ciągoty artystyczne, którym chętnie dają wyraz, albo przynajmniej żywią głębokie uznanie dla jakiejś gałęzi sztuki. Dla niektórych uprawianie sztuki staje się osobistym powołaniem, a nawet sposobem na utrzymanie się. Prawie wszystkie analizy osobowości wybitnych artystów podkreślają zasadnicze znaczenie ich wrażliwości.
Głębsze przetwarzanie pomaga wychwycić detale i spojrzeć na nie z różnych perspektyw. Osoby wysoko wrażliwe doświadczają tzw. myślenia rozgałęzionego (Petitcollin, 2019), gdzie z jednej idei na zasadzie skojarzeń wyłania się dziesięć innych, a potem następne. Stanowi to istotny element myślenia twórczego, bardzo pomocnego, gdy poszukujesz rozwiązań.
Wiele wysoko wrażliwych osób ma bogaty świat wewnętrzny, który może pobudzać kreatywność i oryginalne myślenie w różnych dziedzinach, takich jak sztuka, pisanie czy rozwiązywanie problemów.
W jednym z przeprowadzonych badań naukowych przekazano trudne zadanie percepcyjne osobom wrażliwym i niewrażliwym. Osoby wysoko wrażliwe przy wykonywaniu zadania nie doświadczały takiej trudności jak osoby niewrażliwe. Były szybsze i dokładniejsze dzięki spostrzegawczości i wnikliwości.
Wrażliwy osobnik zdecydowanie częściej będzie wykraczał poza oczekiwanie kulturowe i dociekał „jak jest w rzeczywistości”. Inne badania realizowane przez Biankę Acevedo potwierdziły zwiększoną aktywność mózgu w rejonie zwanym wyspą będącą ośrodkiem świadomości odpowiedzialnym za integrację wewnętrznych stanów i emocji, pozycji ciała i wydarzeń zewnętrznych. Osoby wysoko wrażliwe są bardziej świadome tego co dzieje się w ich wnętrzu jak i na zewnątrz.
Wrażliwe osobniki mocniej reagują na pozytywne jak i negatywne doświadczenia. Ta właściwość połączona z dobrym dzieciństwem niesie potencjał do odnoszenia korzyści z pozytywnych wydarzeń, okoliczności i interwencji. Im bardziej cieszymy się sukcesem, tym więcej o nim myślimy i mówimy o drodze prowadzącej do niego, co pozwala powtarzać to częściej. Z drugiej strony mocniejsze odczuwanie emocji uczy lepiej zapamiętywać ważne wydarzenia i wyciągać z nich wnioski, aby unikać błędów w przyszłości. Potwierdza to psychologia mówiąca o tym, że jeśli ludzie nie mają emocjonalnego powodu do tego, aby się czegoś nauczyć, to nie uczą się tego zbyt dobrze albo wręcz nie uczą się wcale.
Osoby wysoko wrażliwe są zazwyczaj bardziej wyczulone na emocje innych, co może sprawiać, że są świetnymi słuchaczami oraz wspierającymi emocjonalnie przyjaciółmi i współpracownikami. Często są głęboko świadome cierpienia innych, a intuicja nieraz podsuwa im wyraźniejszy obraz tego, co należałoby zrobić. W konsekwencji wiele WWO wybiera powołania związane z niesieniem pomocy.
Zobacz również: Jak radzić sobie z emocjami? – skuteczna technika uwalniania emocji
Obok zwiększonej zdolności do empatii osoby wysoko wrażliwe mają wyczulone zmysły stąd bardziej starannie przetwarzają informacje docierające poprzez wzrok, słuch, zapach, dotyk czy smak. To daje im przewagę wobec osób niewrażliwych w wychwytywaniu niuansów, a nawet może być ich wyróżniającą się cechą w pewnych zawodach. Zdolność postrzegania subtelnych szczegółów może być przydatna w najrozmaitszych sytuacjach, od korzystania z przyjemności codziennego życia po kompleksowe planowanie reakcji z uwzględnieniem wysyłanych przez ludzi niewerbalnych sygnałów o ich nastroju czy uczciwości zamiarów. Osoby wysoko wrażliwe są wyczulone na niespójność przekazu werbalnego i pozawerbalnego, a jeśli zaufają własnej intuicji mogą szybciej odkryć nieścisłości i manipulacje, a tym samym ustrzec się przed niewłaściwymi decyzjami.
Wrażliwi ludzie w świecie zawodowym
Wprawdzie praca w korporacjach nie jest najlepszą opcją dla osób wysoko wrażliwych, jednakże jeśli już tam pracują to są postrzegani przez szefów jako osoby zdecydowanie bardziej wydajne i produktywne. Poza tym, ich głębia przetwarzania i wyczulenie na szczegóły mogą wnosić istotny wkład w funkcjonowanie firmy. Osoby wysoko wrażliwe podobnie jak kameleony są elastyczne i starają się dopasować do środowiska.
Wrażliwcy wykazujący w wyjątkowym stopniu kreatywność, przenikliwość, pasję i opiekuńczość – cechy wysoko cenione w społeczeństwie, lepiej radzą sobie ze zrozumieniem przyczynowo- skutkowym różnych sytuacji a także łatwiej potrafią przewidzieć jak sprawy dalej się potoczą. Ludzie wysoko wrażliwi często są wizjonerami, obdarzonymi niezwykłą intuicją artystami czy wynalazcami, a także są dokładniejsi, ostrożniejsi i dysponują większą mądrością.
Zobacz również: Wysoka wrażliwość: cecha czy zaburzenie?
Rozwój duchowy i osobisty osób WWO
Nadwydajność mentalno-emocjonalna zazwyczaj prowadzi do zainteresowania ścieżkami rozwoju duchowego, gdzie wykazują olbrzymi potencjał dzięki przejawianym cechom. Wysoko wrażliwi cenią sobie wyostrzoną świadomość i świetnie odnajdują się w roli doradcy. Są predysponowani do zawodów takich jak pisarz, historyk, filozof, sędzia, artysta, badacz, teolog, terapeuta, nauczyciel, a także bywają zdecydowanie częściej wspierającymi i czułymi rodzicami. Carl Jung mówił, że osoby te są „mentorami i promotorami kultury (…), ich życie pokazuje drugą ewentualność, życie wewnętrzne, którego tak boleśnie brakuje naszej cywilizacji”. Tacy ludzie, twierdził Jung, w sposób naturalny podlegają silniejszym wpływom nieświadomości, która przekazuje im informacje „najwyższej wagi”, „proroczy wgląd” . Według Junga w nieświadomości kryje się mądrość, z której należy czerpać. Życie w głębokiej łączności z nieświadomością wywiera znacznie większy wpływ na otoczenie oraz przynosi większą satysfakcję osobistą. Generalnym powołaniem osób wysoko wrażliwych jest dążenie do swego osobistego powołania. Większość osób WWO czuje się poniekąd zmuszona do „wyzwolenia się”, nawet jeśli dochodzi do tego w drugiej połowie życia. Dostrajają się bardziej do swego wewnętrznego zadania i wewnętrznych głosów niż do zadań, które stawiają im inni.
Logicznym rozwiązaniem dla osób wysoko wrażliwych jest samozatrudnienie (albo uzyskanie pełnej autonomii w większej organizacji). Sprawdza się tutaj samodzielnie ustalane godziny pracy, optymalny poziom bodźców, i kontaktów, a głowa wolna od przełożonych czy współpracowników. Sukcesowi sprzyja rzetelny plan, rozeznanie i skalkulowane ryzyko.
Podsumowanie
Podsumowując atuty wysokiej wrażliwości warto podkreślić zwiększoną zdolność dostrzegania i unikania błędów, sumienność i drobiazgowość, umiejętność głębokiej koncentracji (pod warunkiem braku rozpraszaczy), wyjątkową zdolność do wykonywania zadań wymagających czujności, precyzji, prędkości i wykrywania drobnych różnic. Osoby wysoko wrażliwe cechują się zdolnością do przetwarzania materiału na głębszym poziomie tzw. pamięci semantycznej oraz zdolnością do uczenia się różnych rzeczy mimochodem. Wrażliwcy są raczej prawopółkulowi – myślący mniej liniowo, i bardziej kreatywni dzięki myśleniu scalającemu. W tym wszystkim wspiera ich intuicja i otwartość na wymiar duchowy.
Wysoko wrażliwi mają olbrzymi potencjał duchowy. Miewają głębokie przemyślenia, wglądy i silne uczucia. Częściej doświadczają zachwytu dzięki głębszej emocjonalnej reakcji na piękno. Posiadają głębsze uznanie dla życia. Wprawdzie cierpią bardziej, ale też kochają mocniej, marzą głębiej i doświadczają szerzej.
O autorce:
Anna Dobosz – psycholog, psychotraumatolog, terapeuta i coach. Prowadzi pozytywną psychoterapię integracyjną, w której skutecznie łączy różne nurty terapii, między innymi TSR, CBT, RTZ, Logoterapia, EMDR. W sposób szczególny wspiera osoby wysoko wrażliwe.
Wróć do strony głównej Osoby wysoko wrażliwe