Skuteczny Coaching online czyli osiąganie celów zdalnie
Czym jest coaching?
Coaching (czyt. „kołczing”) jest formą wsparcia w realizacji celów, wprowadzaniu zmian, rozwiązywaniu problemów, przezwyciężaniu ograniczeń i schematów, wychodzeniu ze strefy komfortu. Stanowi skuteczne podejście w dziedzinie rozwoju osobistego i pracy z celami.
Coaching online oznacza współpracę coacha z klientem z wykorzystaniem zdalnej komunikacji np. przez Internet przez Skype. Jest wygodną i skuteczną formą pracy posiadającą wiele zalet logistycznych, czasowych i finansowych.
Dobry coach jest jak przyjaciel od zadań specjalnych, który wprawdzie nie wykona ich za Ciebie, ale stworzy Ci odpowiednie warunki i zapewni wsparcie. Zadba abyś nie czuł się osamotniony w drodze na swój szczyt „K2”, nie zwątpił w siebie i swoje możliwości. Skuteczny coach umożliwi Ci odkrycie swojego najlepszego „Ja”.
Coaching przypomina przyjacielską rozmowę dającą ulgę i spokój, a czasem przypomina przygodę ze zmienną pogodą i zaskakującymi zwrotami akcji. Osoba prowadząca spotkania towarzyszy Ci w tej podróży, zadaje pytania, słucha z uważnością, motywuje i wzmacnia, ułatwia rozwój osobisty klienta.
Czy coach jest potrzebny?
Oczywistym jest, że w sporcie za wyniki odpowiada nie tylko zawodnik, ale również wspierający go trener. Pracuje on nieustannie z zawodnikiem, pomaga ułożyć plan pracy, motywuje, dobiera odpowiednie techniki i narzędzia, pomaga przezwyciężyć okresy słabości i zwątpienia. Dobry trener jest w stanie stworzyć mistrza nawet z przeciętnego zawodnika, gdyż jak dowodzą badania, o sukcesie lub porażce w dużej mierze decyduje psychika, a nie tylko siła czy umiejętności.
Przełom w karierze dzięki coachingowi: Odkryj klucz do lepszej pracy!
Z pomocy trenera, czyli coacha (czyt. kołcza), warto korzystać również w innych dziedzinach życia, chociażby takich jak życie osobiste (life coaching) czy życie zawodowe (business coaching). Cele i plany życiowe można realizować samodzielnie bez pomocy żadnych specjalistów, więc możesz się zastanawiać czy coach jest potrzebny? Jeśli zamierzasz wprowadzić ważną i trudną zmianę do swojego życia, to taka pomoc może się okazać naprawdę skuteczna i niezbędna. W przypadku niektórych celów, to tak jakby zapytać, czy zawodnik musi korzystać z pomocy trenera? Wiedź, że na przeszkodzie do osiągania wielu celów stoisz Ty sam. Twoja psychika, podążanie utartymi schematami, wewnętrzne ograniczenia, lęk i obawy, decydują o tym co osiągniesz, a z czego zrezygnujesz. Z tego powodu warto dokonywać odważnych zmian pod okiem doświadczonego dobrego coacha.
Korzyści z coachingu
Oto przykładowe korzyści dla osób korzystających z coachingu:
- Precyzyjne określenie celu zmiany – dokładnie ustalisz co chcesz osiągnąć w ramach coachingu i czy ten cel jest zgodny z Twoimi wartościami (Twoim prawdziwym JA)
- Zwiększenie poziomu motywacji
- Poznanie technik i narzędzi stosowanych na drodze do celu
- Osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym (work-life balance)
- Przezwyciężenie słabości
- Pokonanie własnych ograniczeń
- Zmiana przekonań
- Wyjście z utartych często destrukcyjnych schematów
- Uzyskiwanie wartościowej i mobilizującej informacji zwrotnej od coacha
- Rozwój umiejętności interpersonalnych
- Możliwość uzyskania wiedzy przydatnej na co dzień w realizacji kolejnych zmian
Porównanie coachingu do psychoterapii
Coaching bywa porównywany do psychoterapii. W trakcie procesu coachingu mogą zdarzyć się sytuacje, które wymagają nowego spojrzenia, ponownego zrozumienia i przepracowania starych wzorców, które powstały w dzieciństwie czy młodości, na nowe wzorce. Skuteczny coaching uruchamia też emocje i to nie tylko pozytywne, czasami pojawiają się trudne emocje, które są potrzebne, aby ponownie ruszyć w dalszą podróż.
W coachingu skupiamy się głównie na teraźniejszości i przyszłości. Natomiast przeszłość stanowi źródło zasobów oraz trampolinę do odbicia się i do realizacji wyznaczonego celu. Ta forma wsparcia zakłada, że klient jest „kompletny”, a nie „wadliwy” (dlatego nazywany jest klientem a nie pacjentem). Dobry coach nie doszukuje się w nim ułomności, nie diagnozuje zaburzeń, ale zakłada jego dobrostan, a w przypadku podejrzenia wystąpienia zaburzenia psychicznego zaleca kontakt z innym specjalistą.
Coaching zazwyczaj trwa krócej niż psychoterapia i jest to proces zdecydowanie efektywniejszy. Na początku procesu spotkania odbywają się co tydzień, a następnie rzadziej, np. co 2 tygodnie. Skuteczny proces może zająć od 3 do 6 miesięcy w zależności od celu, natomiast terapia może zająć nawet kilka lat.
Dowiedź się również dlaczego łączę psychoterapię z coachingiem (jeśli są ku temu przesłanki).
Czym nie jest a czym jest w moim wykonaniu?
Oferowany przeze mnie coaching nie jest korporacyjnym „czołgingiem” tj. osiąganiem wyników za wszelką cenę i nie jest powierzchownym pływaniem na kole ratunkowym. Stosuję podejście holistyczne, sięgam głębiej, pracuję z drugim człowiekiem jako całością w wymiarze fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym.
Nie jest to tzw. „mydło i powidło”. Wprawdzie każdemu coachowi zależy na skutecznym i efektywnym procesie, zrealizowaniu postawionego celu, zadowoleniu klienta i do tego procesu korzysta z różnorodnych narzędzi tj. techniki terapeutyczne, neurokognitywistyka, mindfulness, to jednak niezmiernie istotny jest odpowiedni dobór technik do potrzeb klienta. Czasami brak narzędzi, a jedynie pełna uwaga i troska będzie najlepszą metodą. Każdy klient jest inny i inaczej z nim pracuję.
Coaching nie jest celebrycką mową motywacyjną, byciem na pokaz, nie jest pustym stwierdzeniem ‘wszystko jest możliwe’, ‘myśl pozytywnie’, ‘dasz radę’, nie jest marketingowym opakowaniem do wszystkiego i niczego. Jest to szczera, otwarta rozmowa, prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem.
O mnie
Jestem psychologiem, psychotraumatologiem oraz dyplomowanym i akredytowanym coachem ACC (Associate Certyfied Coach) ICF (International Coach Federation) z holistycznym podejściem. Człowieka postrzegam całościowo jako ciało, umysł i duszę. Przez ponad 21 lat pracowałam w korporacjach głównie w sektorze finansowym i tam też rozpoczęła się moja przygoda z coachingiem i psychologią. Ostatecznie zdecydowałam się na własną drogę życiową i spełnienie marzeń z dzieciństwa (chciałam być lekarzem i psychologiem). Moje osobiste doświadczenie pomaga mi lepiej rozumieć sytuację klienta i prowadzić go efektywniej w kierunku wartościowych pozytywnych zmian. Zatem jeśli szukasz typowo korporacyjnego coacha, to wiedz, że pracuję głębiej, dotykam warstw egzystencjalnych, wartości i sensu życia.
Mówią o mnie „lekarz dusz”, a moje motto zawodowe brzmi „Przebudzam ludzi do lepszego życia!”.
Przykładowe tematy procesu zmian i rozwoju
Specjalizuję się w następujących obszarach przemian coachingowych:
- radzenie sobie z emocjami, stresem i wypaleniem zawodowym,
- pomagam, gdy cierpisz z powodu ‘pustki egzystencjalnej’ lub dopadają Cię stany lękowe,
- chcesz zrozumieć siebie samego oraz przełamać powtarzające się schematy i zmienić postawę wobec życia na bardziej szczęśliwą, chcesz wyjść z gier psychologicznych i z trudnych relacji ludzkich,
- chcesz dokonać odważnych zmian z przyjacielskim wsparciem i spojrzeniem z niezależnej perspektywy. Przykładowe zmiany to: ‘z etatu na własny biznes’, ‘odzyskać pasję pracy i pełnię życia’,
- doświadczasz trudności z wychowywaniem dzieci lub w związku małżeńskim,
- czujesz się osamotniony w swoim biznesie i szukasz czegoś więcej,
- potrzebujesz balansu, harmonii i wewnętrznego spokoju, a emocje postrzegasz jako przekleństwo.
Obok coachingu prowadzę również psychoterapię egzystencjalną i terapię psychologii pozytywnej. Wiedza i doświadczenie z obszaru terapii psychologicznej pomaga mi pełniej pracować z Twoimi potrzebami na ścieżce rozwoju osobistego.
Rodzaje coachingu
Specjalizuje się w dwóch głównych typach coachingu:
- Coaching biznesowy (Business Coaching) – nastawiony na osiąganie celów zawodowych
- Coaching życiowy (Life Coaching) – nastawiony na cele dotyczące sfery osobistej w życiu klienta
Często bywa tak, że odpowiedzi i rozwiązania dla realizacji celów zawodowych znajdziesz w obszarze osobistym i odwrotnie, stąd holistyczne spojrzenie na całość naszego życia jest bardzo pomocne.
Jak przebiega współpraca pomiędzy coachem a klientem?
Podczas pierwszej sesji pracujemy nad zdefiniowaniem celu coachingu. Jest to bardzo ważny etap podczas którego docierasz do istoty swoich pragnień, upewniasz się że stanowią one dla Ciebie prawdziwą wartość, że są realne i dobrze zdefiniowane. W tym celu można wykorzystać różne narzędzia, np. koło życia, metodę Walta Disneya, model GROW.
Następnie upewniamy się, że cele są SMART, czyli:
- dobrze sprecyzowane
- mierzalne
- możliwe do osiągnięcia
- istotne, ważne
- ograniczone czasowo
W kolejnym kroku ustalamy w jaki sposób, stopień realizacji każdego celu będzie mierzony i kiedy będzie wiadomo, że został osiągnięty. Następnie ustalamy plan pracy z podziałem na etapy.
W ramach kolejnych sesji coachingowych omawiamy podjęte działania, napotkane problemy, pomysły i potencjalne rozwiązania. Otrzymujesz również podczas spotkań lub jako zadania domowe, ćwiczenia do realizacji, które mają na celu rozwój Twoich kompetencji i wyposażenie Ciebie w niezbędne informacje i narzędzia rozwoju osobistego .
Otrzymujesz na bieżąco informację zwrotną, co pozwala na szybsze dokonanie zakładanej zmiany. Jednym z potężniejszych narzędzi coachingowych są pytania coachingowe. Odpowiednio stawiane pytania mają olbrzymią moc na drodze transformacji. Właściwe pytanie potrafi rzucić nowe światło na problem z którym pracujesz lub dostarczyć nowych rozwiązań.
Współpraca klienta z coachem trwa przez ustalony z góry czas lub do momentu, gdy cel zostanie osiągnięty.
Profil w DobryCoach.pl
Zapraszam również do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na moim profilu w serwisie DobryCoach.pl.
Skuteczny coaching online
Z coachingu możesz skorzystać także zdalnie za pomocą Skype jako tzw. coaching online. Podobnie jak w przypadku psychoterapii zdalnej, coaching online posiada równie wysoką skuteczność jak spotkania bezpośrednie. Komunikacja następuje za pomocą Internetu i darmowego programu Skype. Sesje na odległość mają wiele zalet, a wśród nich:
- Praca coachingowa odbywa się na odległość, więc możesz z niej skorzystać z dowolnego miejsca
- Elastyczne godziny spotkań
- Brak problemów logistycznych
- Oszczędność czasu i kosztów dojazdów
- Możliwość kontynuacji procesu zmian również w trakcie urlopów, wyjazdów w delegację lub ograniczeń mobilności z powodów zdrowotnych.
Więcej informacji o efektywności, skuteczności i korzyściach wynikających z sesji zdalnych przez Skype znajdziesz na mojej stronie w artykułach dotyczących usług psychoterapeuty online oraz pracy psychologa zdalnie.
Zobacz również coaching w Szczecinie.
Coaching – opinie klientów
Poniżej kilka opinii na temat moich sesji coachingowych.
Zapoznaj się również z opiniami klientów na temat prowadzonej przez mnie psychoterapii.
Koszt sesji
Koszt jednej sesji trwającej 50 minut wynosi 280 zł.
Wizytę zdalną możesz opłacić korzystając z płatności online. W tym celu przejdź do sklepu i wybierz produkt coaching online.
Jak umówić się na sesję?
Spotkanie stacjonarne lub online przez Skype możesz zarezerwować i opłacić klikając w poniższy przycisk.
Możesz również zarezerwować sesję:
- dzwoniąc na mój numer 785 009 400, lub
- pisząc na adres kontakt[AT]annadobosz.pl
Będzie mi miło towarzyszyć w Twoich pozytywnych i wartościowych zmianach zmierzających do realizacji upragnionych celów osobistych lub zawodowych 🙂
Anna Dobosz
Coach ACC (Associate Certyfied Coach) ICF (International Coach Federation), psycholog, psychotraumatolog