
Co daje joga? – efekty ćwiczenia asan
Praktyka jogi – korzyści z ćwiczeń
Joga jest starożytną praktyką łączącą umysł i ciało. Liczne badania naukowe wykazują pozytywne efekty jogi oraz jej dobroczynny wpływ na nasz organizm. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto ćwiczyć jogę, co daje joga, jakich korzyści można spodziewać się po miesiącu ćwiczeń oraz po dłuższej praktyce asan.
Co daje regularne ćwiczenie jogi?
Joga – efekty i główne korzyści z ćwiczenia jogi:
- Zwiększa poziom energii i poprawia nastrój
- Pomaga radzić sobie ze stresem
- Zmniejsza uczucie niepokoju
- Joga wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała
- Chroni kręgosłup
- Wpływa korzystnie na serce
- Zwiększa przepływ krwi
- Wzmacnia układ odpornościowy
- Wpływa korzystnie na kości
- Zwiększa równowagę i elastyczność
- Zwiększa siłę fizyczną
- Pomaga w łagodzeniu bólu pleców
- Sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi
- Może łagodzić objawy zapalenia stawów
- Poprawia jakość snu
- Poprawia jakość życia
- Może zwalczyć depresję
- Może zmniejszyć przewlekły ból
Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej o pozytywnych efektach praktyki jogi. Niezależnie od tego, czy chcesz zacząć ćwiczyć jogę w domu, czy na zajęciach stacjonarnych, warto dowiedzieć się, co można osiągnąć i jakie zmiany mogą zajść w twoim życiu. Zobacz również co to jest joga oraz jakie są rodzaje jogi, czym się różnią i który będzie najlepszy dla Ciebie.
Niektóre zalety praktyki jogi naprawdę zadziwią ciebie!
Joga zwiększa poziom energii i poprawia nastrój
Korzystne efekty jogi, takie jak, wyższy poziom energii, poprawa nastroju, zwiększenie motywacji do życia, optymizm, uczucie szczęścia, możemy odczuwać już po pierwszym treningu.
Zmieniając postawę ciała, wpływamy na sposób oddychania, a to z kolei wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało i umysł są połączone.
Joga a oddychanie
Płytkie oddychanie może wywołać stan pobudzenia we współczulnym układzie nerwowym, co może prowadzić do niepokoju, paniki i strachu. Jogiczne ćwiczenia oddechowe zmniejszają pobudzenie, co z kolei uspokaja i skupia umysł, odpręża ciało, dotlenia krew, łagodzi niepokój i stres oraz sprzyja jasnemu myśleniu. Intensywna koncentracja i kontrola ciała w ćwiczeniach oddechowych jogi pomagają uwolnić umysł od rozproszeń umysłowych, zmartwień i zmęczenia.
Zobacz też: Jak radzić sobie z emocjami?
Zachowanie prawidłowej postawy ciała
W jodze ciało jest postrzegane jako zewnętrzna manifestacja umysłu, a na umysł można wpływać poprzez zmianę postawy. Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała wpływa na to, jak się czujemy. Jeśli chodzimy z zapadniętą klatką piersiową, głową w dół i spuszczonym wzrokiem, prawdopodobnie nie będziemy się dobrze czuli.
Pozycje jogi wzmacniają, oczyszczają i równoważą układ hormonalny, nerwowy i krążenia. Na przykład, dzięki asanom odwróconym, powodujemy zmianę przepływu krwi. Zwiększony przepływ krwi do mózgu skutkuje zwiększoną dostępnością tlenu i glukozy. Prowadzi to do zwiększonej produkcji pewnych neuroprzekaźników, co z kolei poprawia nastrój i dobre samopoczucie. Zatem warto zadbać o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, co można osiągnąć dzięki wykonywaniu ćwiczeń jogi.
Kurs jogi online dla początkujących do ćwiczenia w domu
Kurs jogi online – naucz się ćwiczyć jogę w domu. Zobacz co daje joga i jakie możesz osiągnąć efekty.
Joga pomaga radzić sobie ze stresem
Joga od dawna znana jest jako sprawdzony sposób na stres i niepokój, przynoszący pozytywne efekty. Łączy w sobie wiele popularnych technik redukcji stresu, w tym ćwiczenia fizyczne, kontrolę oddechu, oczyszczania umysłu i rozluźnianie.
Pozytywne efekty dla zdrowia dzięki jodze, w kontekście redukcji stresu, potwierdzają liczne badania naukowe. Według National Institutes of Health, dowody naukowe wskazują, że joga wspiera radzenie sobie ze stresem, zdrowie psychiczne, uważność, zdrowe odżywianie, utratę wagi i wysokiej jakości sen.
Badania wykazały między innymi, że może zmniejszać wydzielanie kortyzolu, czyli głównego hormonu stresu.
Jedno z badań wykazało bardzo pozytywny wpływ jogi na stres. Obserwowano 24 kobiety, które postrzegały siebie jako zestresowane. Po trzymiesięcznym programie ćwiczenia asan jogi, kobiety miały znacznie niższy poziom kortyzolu. Miały również niższy poziom stresu, niepokoju, zmęczenia i objawów depresji.
Joga stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami łagodzenia stresu, takimi jak medytacja, może być potężnym sposobem na kontrolowanie stresu.
Joga zmniejsza uczucie niepokoju
Istnieje wiele badań pokazujących, w jaki sposób joga może pomóc zmniejszyć odczuwany lęk i niepokój. Pozytywne efekty jogi docenia każdy, kto ćwiczył asany, kontrolował lub obserwował własny oddech, zachowywał uważność na co dzień, czy medytował.
W jednym z badań 34 kobiety z zaburzeniami lękowymi, uczestniczyły w zajęciach jogi dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące. Pod koniec badania miały znacznie niższy poziom lęku, niż grupa kontrolna.
Inne badanie dotyczyło 64 kobiet z zespołem stresu pourazowego (PTSD), który charakteryzuje się silnym lękiem i strachem po traumatycznych wydarzeniach. Po 10 tygodniach ćwiczenia jogi raz w tygodniu, miały mniej objawów PTSD. Ostatecznie, aż 52% uczestniczek przestało spełniać kryteria PTSD.

Joga wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała
Joga poprawia postawę i powoduje, że pamiętasz o utrzymywaniu wyprostowanej sylwetki na co dzień. Przykładem korzystnego wpływu jogi na utrzymywanie sylwetki, może być dbałość o prawidłowe utrzymywanie głowy, bez niepotrzebnego pochylania jej do przodu.
Wyobraź sobie, że twoja głowa jest jak kula do kręgli (waży średnio 3 kilogramy). Kiedy jest trzymana w osi kręgosłupa, bez odchylania w żadną ze stron, wsparcie mięśni szyi i pleców wymaga znacznie mniej pracy. Jednak, gdy przesuniesz ją kilka centymetrów do przodu, zaczniesz napinać te mięśnie.
Niewłaściwa postawa może również powodować problemy z plecami, szyją i innymi mięśniami i stawami. Zaniedbując utrzymywanie wyprostowanej sylwetki powodujesz spłaszczanie naturalnej krzywizny szyi i dolnej części pleców. Może to powodować ból i zapalenie stawów kręgosłupa.
Ćwicząc, utrwalasz w sobie potrzebę dbania o wyprostowaną sylwetkę i odpowiednie utrzymywanie głowy, dzięki czemu zapobiegasz tym problemom. Zobacz co jeszcze daje joga.
Chroni kręgosłup
Wiele problemów z plecami wynika ze słabości mięśni pleców w stosunku do innych części ciała, co może powodować dodatkowe napięcie kręgosłupa. Utrzymywanie pozycji w jodze pomaga wzmocnić mięśnie pleców, co może zmniejszyć ból pleców.
Joga to technika lecznicza, która może poprawić postawę, promować zdrowe ustawienie kręgosłupa i wzmocnić mięśnie. Zwiększenie świadomości ciała może być świetnym sposobem na zapobieganie problemom z plecami i kręgosłupem.
Biorąc udział w zajęciach jogi i poruszając kręgosłupem w inny sposób niż na co dzień, możesz zmniejszyć ból pleców. Zajęcia delikatnie rozciągają mięśnie dolnej części pleców, które są spięte i napięte przez cały dzień. Kiedy się rozluźniają, krew łatwiej może napływać do tej części i leczyć napięte tkanki.
Skręty
Ćwiczenia asan jogi związane ze skrętami mają wiele zalet. Wymagają ruchu kręgosłupa w lewo i w prawo, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń między kręgami.
W trakcie zajęć, wielokrotnie słyszymy polecenie „wydłuż kręgosłup”, co jest zachętą do stworzenia przestrzeni między kręgami. Zwiększenie elastyczności kręgów i całego kręgosłupa jest jedną z korzyści.
Jeśli po ćwiczeniach wzmacniających jogi będziesz nadal odczuwać ból pleców, rozważ wizytę u fizjoterapeuty lub ortopedy.

Joga efekty przed i po? Poznaj efekty ćwiczeń.
Joga wpływa korzystnie na serce
Regularna praktyka jogi może zmniejszyć poziom stresu i stanów zapalnych, przyczyniając się do zdrowszego serca. Kilka czynników przyczyniających się do chorób serca, w tym wysokie ciśnienie i nadwaga, można również rozwiązać poprzez jogę.
Obniża ciśnienie
Regularne wykonywanie asan jogi wpływa pozytywnie na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia. W badaniach osób z nadciśnieniem, opublikowanych w czasopiśmie medycznym The Lancet, porównano działanie Savasany (pozycja trupa) z leżeniem na kanapie. Po trzech miesiącach Savasana spowodowała spadek ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.
Zwiększa tętno
Zwiększanie tętna do zakresu aerobowego, zmniejsza ryzyko zawału serca. Chociaż nie każda joga jest aerobikiem, jeśli uprawiasz ją energicznie lub bierzesz udział w zajęciach Ashtanga, może zwiększyć tętno do zakresu aerobowego. Ale nawet ćwiczenia jogi, które nie powodują tak wysokiego tętna, mogą poprawić kondycję układu sercowo-naczyniowego. Badania wykazały obniżenie tętna spoczynkowego, zwiększenie wytrzymałości i możliwość poprawy przyswajania tlenu podczas ćwiczeń.
Zwiększa przepływ krwi
Ćwiczenia asan jogi zwiększają przepływ krwi, sprawiając, że więcej tlenu jest doprowadzane do komórek, które w rezultacie lepiej działają. Asany związane ze skręcaniem, poprawiają przepływ krewi żylnej z narządów wewnętrznych i umożliwiają przepływ natlenionej krwi po zwolnieniu skrętu.
Odwrócone pozy, takie jak stanie na głowie, stanie na rękach i stanie na ramionach, sprzyjają przepływowi krwi żylnej z nóg i miednicy z powrotem do serca, gdzie jest pompowana do płuc w celu natlenienia. Może to pomóc, jeśli masz obrzęk nóg spowodowany chorobami serca lub nerek.
Ćwiczenia jogi podnoszą również poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do tkanek. Krew ulega rozrzedzeniu, zmniejszając lepkość płytek i obniżając poziom białek sprzyjających tworzeniu się skrzepów. Może to prowadzić do zmniejszenia liczby ataków serca i udarów mózgu, ponieważ skrzepy są wielokrotnie przyczyną tych zabójców.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jakie efekty daje regularna praktyka jogi. Ćwiczyć możesz w klubie (zajęcia indywidualne lub grupowe), lub nawet w czasie wolnym, samodzielnie w domu. Zacznij przygodę z jogą i zobacz jak pozytywnie zmieni się twoje ciało. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego warto zacząć ćwiczenie pozycji.
Wzmacnia układ odpornościowy
Praktyka asan wspomaga wszechstronnie układ odpornościowy. Joga sprzyja obniżaniu poziomu hormonu stresu – kortyzolu, który w nadmiarze zagraża układowi odpornościowemu. Wzmacnia płuca i drogi oddechowe, stymuluje układ limfatyczny do usuwania toksyn z organizmu i dostarcza natlenioną krew do różnych narządów, aby zapewnić ich optymalne funkcjonowanie.
Stres zazwyczaj wiąże się ze zwiększonym występowaniem patologii układu autonomicznego, sercowo-naczyniowego i odpornościowego. W badaniu oceniano wpływ stresu na parametry psychologiczne, fizjologiczne i układ odpornościowy, podczas semestralnych egzaminów lekarskich oraz wpływ ćwiczeń jogi. Efekty: w grupie jogi nie zaobserwowano istotnej różnicy w parametrach fizjologicznych podczas stresu egzaminacyjnego, natomiast w grupie kontrolnej zaobserwowano istotny wzrost.
W przeglądzie badań przeanalizowano wpływ jogi na funkcjonowanie układu odpornościowego. Ustalono między innymi, iż joga może regulować w dół markery prozapalne. Wyniki sugerują, iż joga może być wdrażana jako praktyka uzupełniająca dla osób zagrożonych lub już cierpiących na choroby z aspektem zapalnym. Joga może również wywierać korzystne skutki poprzez wzmacnianie odporności komórkowej i śluzówki.
Wpływa korzystnie na kości
Obciążające ćwiczenia jogi, wzmacniają kości i pomagają zapobiegać osteoporozie. Wiele pozycji w jodze wymaga podniesienia i utrzymywania własnego ciężaru. Niektóre asany, jak pies z głową w dół, czy pies z głową w górze, pomagają wzmocnić kości ramion, które są szczególnie podatne na złamania w wyniku osteoporozy.
Joga to ćwiczenie obciążające, w tym sensie, że utrzymuje się własny ciężar wbrew grawitacji. Opór grawitacji powoduje łagodny nacisk na kości. Nacisk zmusza kości do wzrostu, podobnie jak inne formy aktywności typu bieganie, czy skakanie. Jednak, w przeciwieństwie do innych zajęć z obciążeniem, nie uszkadza chrząstki ani nie obciąża stawów. Zamiast tego wydłuża mięśnie i utrzymuje, powodując napięcie w kości.

Jakie korzyści i efekty przynosi regularna praktyka jogi?
Zwiększa równowagę i elastyczność
Jak wiadomo, joga poprawia elastyczność i równowagę. Istnieje wiele badań potwierdzających te korzyści. Regularne uprawianie jogi zwiększa zdolność odczuwania tego, co robi nasze ciało i gdzie się znajduje w przestrzeni, oraz zwiększa równowagę. Osoby z wadami postawy lub niepoprawnymi wzorcami ruchowymi, mają często słabsze wyczucie ciała, problemy z kolanami i bólem pleców.
Lepsza równowaga może oznaczać mniej upadków, co szczególnie dla osób starszych oznacza to większą samodzielność.
Jedno z badań analizowało wpływ 10 tygodni ćwiczenia jogi przez 26 sportowców. Ćwiczenie asan jogi znacząco zwiększyło kilka miar elastyczności i równowagi w porównaniu z grupą kontrolną.
Inne badanie wykazało również, że praktykowanie jogi może pomóc poprawić równowagę i mobilność u osób starszych.
Pozycja drzewa to jedna z najpopularniejszych pozycji, która może pomóc poprawić równowagę. Zacznij od stania na jednej nodze, opierając podeszwę drugiej stopy o bok uda. Zamknij oczy i utrzymaj tę pozę przez kilka minut, skupiając się na oddychaniu i równowadze. Ta pozycja wzmacnia również nogi.
Regularna praktyka jogi zaledwie 15–30 minut jogi każdego dnia może mieć duże znaczenie dla tych, którzy chcą zwiększyć elastyczność i poprawić równowagę.
Zwiększa siłę fizyczną
Oprócz poprawy elastyczności joga pozwala budować siłę. Istnieje wiele asan zwiększających siłę.
W jednym z badań 79 osób dorosłych wykonało 24 cykle powitania słońca przez 6 dni w tygodniu przez 24 tygodnie. Doświadczyli oni znacznego wzrostu siły górnej części ciała, wytrzymałości i utraty wagi. Dodatkowo u kobiet zanotowano spadek procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.
Badanie z 2015 roku przyniosło podobne wyniki, pokazując, że 12 tygodni treningu jogi, doprowadziło do poprawy wytrzymałości, siły i elastyczności u 173 uczestników.
Praktykowanie jogi może być skutecznym sposobem na zwiększenie siły i wytrzymałości, szczególnie w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami.
Joga korzyści? – co jeszcze można osiągnąć dzięki wykonywaniu ćwiczeń jogi?
Pomaga w łagodzeniu bólu pleców
Rozciąganie w trakcie ćwiczeń jogi sprzyja łagodzeniu bólu pleców i poprawia mobilność u osób z bólem krzyża. Jest to również jedno z bardziej skutecznych narzędzi pomagających zmniejszyć ból krzyża, który jest najczęstszym źródłem bólu i niepełnosprawności wśród osób starszych.
W przypadku bólu krzyża może być szczególnie pomocna dla mięśni podtrzymujących plecy i kręgosłup, takich jak mięśnie przykręgosłupowe, pomagające w zginaniu kręgosłupa, wielozębowe, które stabilizują kręgi, oraz poprzeczne brzucha w jamie brzusznej, które również pomagają ustabilizować kręgosłup.
Korzyści z ćwiczeń jogi wykraczają poza sam pozytywny wpływ na mięśnie. Powolne ruchy i ciągłe skupianie się na prawidłowym oddychaniu mogą poprawić emocjonalny aspekt bólu pleców, pomagając zmniejszyć stres i złagodzić niepokój i depresję.

Joga sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi
Jakie rezultaty daje joga osobom, które chciałyby schudnąć? Część osób zainteresowanych zrzuceniem wagi lub jej kontrolą, zastanawia się czy joga odchudza? Chociaż nie jest tradycyjnie uważana za ćwiczenia aerobowe, istnieją pewne jej rodzaje, np. Ashtanga, Vinyasa i Power joga , które są bardziej dynamiczne i pozwalają spalić więcej kalorii. Sprawiają, że jest się w ruchu prawie bez przerwy, co przynosi oczekiwane efekty.
Przegląd badań z 2013 roku wykazał, że jest obiecującym sposobem pomocy w zmianie zachowań, utracie wagi i jej utrzymaniu, poprzez spalanie kalorii, zwiększanie uważności i zmniejszanie stresu. Czynniki te mogą pomóc zmniejszyć spożycie jedzenia i uświadomić sobie skutki przejadania się.
Jak często należy ćwiczyć jogę, aby schudnąć?
Praktykuj tak często, jak to możliwe, aby schudnąć. Możesz wykonywać bardziej aktywną, intensywną praktykę co najmniej trzy do pięciu razy w tygodniu przez co najmniej jedną godzinę. Jednak, nie tylko dynamiczne odmiany wykazują skuteczność w odchudzaniu. Klasyczne odmiany jogi również sprzyjają zmniejszeniu wagi, redukując stres, poprawiając jakość snu i sprzyjając wprowadzaniu właściwych wzorców odżywiania. Wszystkie te zagadnienia są istotne dla utrzymania prawidłowej wagi i osiągnięciu zamierzonych efektów.
Może łagodzić objawy zapalenia stawów
Jak wynika z przeglądu 11 badań nad korzystnym wpływem jogi, ćwiczenia łagodzą dyskomfort tkliwych, obrzękniętych stawów u osób z zapaleniem stawów.
Oprócz poprawy zdrowia psychicznego, niektóre badania sugerują, że praktykowanie jogi może również zmniejszyć stan zapalny. Stan zapalny jest normalną odpowiedzią immunologiczną, ale należy pamiętać, że przewlekłe zapalenie może przyczyniać się do rozwoju chorób prozapalnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i rak.
W badaniu podzielono 218 uczestników na dwie grupy: tych, którzy regularnie ćwiczyli jogę i tych, którzy tego nie robili. Następnie obie grupy wykonywały umiarkowane i forsowne ćwiczenia. Pod koniec badania osoby, które ćwiczyły jogę, miały niższy poziom markerów stanu zapalnego niż osoby, które tego nie robiły.
Zgodnie z badaniami, joga może pomóc w ochronie przed niektórymi chorobami spowodowanymi przewlekłym stanem zapalnym.
Poprawia jakość snu
Ćwiczenie asan przed snem sprzyja uwalnianiu nagromadzonych obciążeń psychicznych, dzięki temu uzyskujemy rozluźnienie. Ma to bardzo korzystny wpływ na jakość i głębokość snu. Regularne praktykowanie jogi może pomóc w radzeniu sobie z objawami bezsenności. Możesz zasnąć szybciej, dłużej spać i ponownie zasnąć po przebudzeniu w nocy.
Metaanaliza badań wskazała skuteczność jogi i innych terapii umysłu i ciała w leczeniu bezsenności i promowaniu lepszego snu.
W jednym z badań, grupa ćwicząca jogę wykazała po 6 miesiącach istotne skrócenie czasu zasypiania, wzrost łącznej liczby godzin snu oraz wzrost poczucia wypoczęcia rano.
Inne badanie pokazało, że praktyka jogi przez 3 miesiące, przyniosła poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej i profilu psychologicznego oraz wzrost poziomu melatoniny w osoczu. Obserwacje te sugerują, że praktyki jogi mogą być wykorzystywane jako bodźce psychofizjologiczne do zwiększania endogennego wydzielania melatoniny, co z kolei może prowadzić do snu wyższej jakości oraz poprawy samopoczucia.
Ćwiczenie jogi przed snem może pomóc lepiej spać, co ma pozytywny wpływ na utratę i późniejsze utrzymanie właściwej wagi. Może również pomóc bardziej uważać na swoje nawyki żywieniowe.
Poprawia jakość życia
Wykonywanie asan jogi staje się coraz powszechniejsze jako terapia wspomagająca, poprawiająca jakość życia wielu osób.
W jednym badaniu 135 seniorów zostało przydzielonych do grup: ćwiczących jogę, spacerujących oraz grupy kontrolnej. Seniorzy w grupie ćwiczącej jogę, znacznie poprawili jakość życia, mieli lepszy nastrój i niższy poziom odczuwanego zmęczenia, w porównaniu z innymi grupami.
W pewnym badaniu obserwowano kobiety z rakiem piersi poddawane chemioterapii. Joga zmniejszyła objawy chemioterapii, takie jak nudności i wymioty, jednocześnie poprawiając ogólną jakość życia.
Badania wykazały, że joga może pomóc poprawić jakość snu, poprawić samopoczucie duchowe, poprawić funkcje społeczne i zmniejszyć objawy lęku i depresji u pacjentów z rakiem.
Może zwalczyć depresję
Według niektórych badań, joga może mieć działanie przeciwdepresyjne, dzięki temu może pomóc zmniejszyć objawy depresji.
Najprawdopodobniej efekty te osiągane są dzięki temu, że joga jest w stanie obniżyć poziom kortyzolu, który wpływa na poziom serotoniny. Niedobory serotoniny są często obserwowane w przypadku depresji.
Związek między praktyką jogi a złagodzeniem objawów depresji został wykazany w jednym z badań. Osoby uczestniczące w ćwiczeniach, wykazywały znaczne zmniejszenie objawów depresji i lęku. Efekty te pojawiły się w połowie kursu jogi i utrzymały się do końca. Obserwowano również poprawę nastroju i zmniejszenie uczucia zmęczenia po zajęciach jogi.

Może zmniejszyć przewlekły ból
Przewlekły ból to uporczywy problem, który dotyka miliony ludzi i ma wiele możliwych przyczyn, od urazów po zapalenie stawów. Badania wykazują, że praktykowanie jogi może pomóc zmniejszyć wiele rodzajów przewlekłego bólu.
W jednym z badań 42 osoby z zespołem cieśni nadgarstka stosowały szynę wspomagającą nadgarstek lub ćwiczyły jogę przez osiem tygodni. Według badań, joga jest bardziej skuteczna w zmniejszaniu bólu i poprawie siły chwytu, niż szyna nadgarstka.
Joga może pomóc zmniejszyć ból i poprawić sprawność fizyczną u uczestników z chorobą zwyrodnieniową stawów kolan, na co wskazują badania z 2005. W rezultacie badań ustalono, że joga może stanowić alternatywę leczenia dla otyłych pacjentów w wieku powyżej 50 lat. Wykonywanie ćwiczeń jogi może powodować zmniejszenie bólu i redukować stopień niepełnosprawności spowodowany przez chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.
Zatem praktyka jogi daje pozytywne efekty również w obszarze łagodzenia bólu. Zobacz co jeszcze daje joga…
Joga efekty – podsumowanie
Jak mogliście się dowiedzieć z treści artykułu, joga ma bardzo pozytywny i wszechstronny wpływ na nasze ciało i umysł, i już po miesiącu ćwiczeń można liczyć na pierwsze efekty. Pozwala się wyciszyć, uspokoić nerwy, zadbać o kręgosłup, kości, serce. Powoduje przypływ endorfin, redukuje poziom kortyzolu, wzmacnia mięśnie, stawy i ścięgna. Poprawia krążenie krwi, zwiększa elastyczność i zwiększa równowagę. Wspiera utrzymywanie prawidłowej postawy ciała na co dzień. Joga pomaga również w przypadku problemów ze snem.
Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu, joga zdecydowanie jest dla ciebie!
TAGI: efekty jogi, korzyści z ćwiczeń jogi, odchudzanie, yoga.