Psychoterapia pozytywna
Psychoterapia pozytywna zajmuje się dobrym życiem. Koncentruje się na tym, co sprawia, że życie jest warte życia. Jej badania i praktyka mają za zadanie wyjaśnić tajemnicę ludzkiej siły i przyczyniać się do jej wzrostu.
Człowiek jest najbardziej plastyczną istotą na Ziemi. Ma ogromny potencjał adaptacyjny, pozwalający mu przetrwać i rozwijać się w skrajnie odmiennych warunkach. Wprawdzie mamy najwięcej swobody wyboru na tle innych gatunków, to jednak przychodzimy na świat z najmniej sprecyzowaną instrukcją ‘jak żyć’. Zwierzęta nie muszą poszukiwać sensu egzystencji, a my to robimy. Zastanawiamy się, czy idziemy właściwą drogą, po co żyjemy i czym jest dobre życie. Do tej pory psychologowie zadawali te pytania w trybie negatywnym tj. czym jest złe życie, co jest złego w człowieku, jak naprawić to zło. Koncentrowali się na słabościach, błędach, cierpieniu, chorobie, konflikcie, porażce.
Dowiedź się również:
W klasycznym modelu uważano, że zdrowa psychika to psychika bez zaburzeń. Psychologia przez ponad 100 lat była nauką głównie o patologiach i zjawiskach niepożądanych. Skupiano się głównie na negatywnych emocjach, a zdecydowanie mniej na pozytywach. Ten negatywny paradygmat zdrowia psychicznego i jakości życia zaczął się zmieniać pod koniec ubiegłego wieku za sprawą nowego myślenia zwanego psychologią pozytywną.
Przeczytaj również o relaksacji metodą Schultza
Dobre życie w ujęciu psychoterapii pozytywnej
Nurt psychologii pozytywnej odpowiadając na pytania „czym jest dobre życie oraz jakie cechy charakteru sprzyjają ideałowi dobrego życia” korzysta z naukowych metod badawczych oraz łączy podejście hedonistyczne z eudajmonistycznym. Podejście hedonistyczne zakłada przewagę przyjemności nad przykrościami, a ocena szczęścia ma charakter subiektywny. Natomiast podejście eudajmonistyczne, to życie wartościowe, realizacja prawdziwego potencjału człowieka, co nie zawsze jest łatwe, a może wymagać pewnego wysiłku i odroczenia nagrody. Zatem psychologia pozytywna nie jest amerykańskim stwierdzeniem „myśl pozytywnie”!
Psychologia pozytywna stara się odpowiedzieć na pytania, czy możemy żyć lepiej i co należy zrobić, aby nasze życie było lepsze, szczęśliwsze, pełniejsze, sensowniejsze i bardziej spełnione. Abyśmy kończąc je nie żałowali straconych okazji, zmarnowanego czasu, wyrządzonych krzywd i nijakości.
Czy dobre życie jest tożsame z brakiem choroby?
Zgodnie z definicją zdrowia psychicznego wg WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zdrowie jest stanem całkowitego dobrostanu fizycznego, umysłowego i społecznego, a nie po prostu stanem braku choroby czy ograniczeń. Osoba zdrowa realizuje własne zdolności, potrafi radzić sobie z normalnym stresem życiowym, pracuje produktywnie i skutecznie oraz jest zdolna wnieść wkład w życie społeczności, do której należy.
W drodze do „dobrego życia” psychoterapia pozytywna koncentruje się na mocnych stronach charakteru zamiast postrzegania człowieka jako ‘wadliwy mechanizm’, który trzeba naprawiać. Dlatego psychoterapia pozytywna może być skuteczniejsza i lepsza dla osób będących w depresji, czy w kryzysach, w porównaniu do długoterminowej psychoterapii.
Koncepcja sił sygnaturowych obejmuje 6 cnót tj:
- mądrość
- odwaga
- humanitaryzm
- sprawiedliwość
- umiar
- transcendencja
oraz 24 sił charakteru (zalet). Głównym zadaniem w ramach psychoterapii pozytywnej są interwencje na silnych stronach człowieka tj. psychoterapia pozytywna, dzięki czemu wzmacniane się pozytywności, a osłabiane i neutralizowane negatywności.
Co mnie szczególnie ujęło w psychoterapii pozytywnej?
Zawsze wierzyłam w to, że człowiek jest stworzony do bycia szczęśliwym, nawet jeśli nie wszystko dzieje się po jego myśli. Psychoterapia pozytywna i jej interwencje są właśnie po to, aby nauczyć jak wieść dobre i spełnione życie, ale też jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami i emocjami. W tradycyjnej koncepcji psychologii, zbyt małą wagę przykładano, a nawet traktowano po macoszemu, takie zagadnienia jak duchowość, miłość czy szczęście.
Transcendencja w psychoterapii pozytywnej
Psychoterapia pozytywna podkreśla rolę transcendencji (w tym duchowość/religijność, humor/wesołość) oraz rolę miłości, zdolności do kochania. Wreszcie tak niematerialne, a istotne aspekty naszego człowieczeństwa doczekały się naukowego spojrzenia i docenienia. Ostatecznie potwierdzono naukowo, że praca na pozytywach okazuje się być skuteczniejsza od pracy na negatywach. Wreszcie to co czujemy na co dzień staje się nauką. Tak zwane ‘duchowe dyrdymały’ doczekały się naukowych fundamentów 🙂
Rozwijając wdzięczność, współczucie, życzliwość, stajesz się lepszym człowiekiem.
Cechy i zalety psychoterapii pozytywnej
Główne cechy i zalety psychoterapii pozytywnej:
- daje szybsze efekty niż tradycyjna terapia
- praca z emocjami i pesymistycznymi myślami
- stosowanie paradoksalnych technik
- koncentracja na „tu i teraz” z perspektywą przyszłościową
- jest terapią mniej obciążającą dla pacjenta
- podejście holistyczne (ciało, umysł, dusza)
- skupia się na tzw. dobrostanie pacjenta
Psychoterapia pozytywna a tradycyjna
Przeczytaj również na mojej stronie czym się różni psychoterapia pozytywna od tradycyjnej terapii.
Psychoterapia pozytywna – sesje bezpośrednie lub zdalne
Jeśli zainteresowała Ciebie psychoterapia pozytywna, to zapraszam na sesje, które odbywają się w Szczecinie lub zdalnie w formie psychoterapii online.
Anna Dobosz
Psychoterapia pozytywna
Zobacz również: Motywacja – cytaty znanych osób inspirujące do działania