Skuteczna psychoterapia online
Czym jest zdalna pomoc psychologiczna?
Psychoterapia online jest to forma wsparcia psychologicznego z wykorzystaniem narzędzia komunikacji zdalnej np. Skype, w celu ochrony zdrowia psychicznego. Sformułowanie to nie odnosi się do żadnej konkretnej techniki terapeutycznej, lecz do formy komunikacji. W przeciwieństwie do klasycznej psychoterapii, terapeuta oraz pacjent nie przebywają w tym samym pomieszczeniu, lecz znajdują się w dowolnie oddalonych lokalizacjach i komunikują się za pośrednictwem Internetu. Ze względu na zalety zdalnej formy terapii, coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług psychologa online.
Dla kogo terapia online?
Psychoterapia online przez Internet jest szczególnie polecana jeśli często podróżujesz, przebywasz na stałe lub czasowo za granicą, chcesz uniknąć straty czasu na dojazdy i stanie w korkach, w Twojej miejscowości nie ma specjalistycznego gabinetu psychoterapeutycznego, dobry psychoterapeuta do którego masz zaufanie przyjmuje w innym mieście lub nawet w drugiej części kraju. Jest również polecana, jeśli podczas sesji preferujesz przebywanie w bezpiecznym, znanym Tobie miejscu, którym zapewne jest Twój dom. Tę formę pomocy docenią również osoby odczuwające fobie społeczne, dla których bezpośrednie spotkanie z psychoterapeutą byłoby zbyt dużym wyzwaniem.
Psychoterapia online – zalety konsultacji psychologicznej na odległość
Względem klasycznej psychoterapii w gabinecie, usługa psychoterapeuta online posiada między innymi następujące zalety:
- Oszczędność czasu z tytułu braku dojazdów (nie trzeba wychodzić z domu)
- Oszczędność pieniędzy z tytułu braku dojazdów
- Duża elastyczność w doborze terminów
- Duża dostępność, szczególnie w przypadku mniejszych miejscowości, w których nie ma specjalistów
- Nieograniczona terytorialnie dostępność
- Możliwość korzystania z terapii za granicą (terapia online Polska)
- Możliwość korzystania podczas wyjazdów służbowych lub wakacyjnych
- Przeprowadzanie spotkań we własnym domu w komfortowych warunkach
- Wysokie poczucie bezpieczeństwa
- Skuteczna i dostępna ochrona zdrowia psychicznego
- Szczególnie polecana forma terapii, gdy dotyczy Ciebie fobia społeczna
- Zachowanie dyskrecji – Ty wybierasz miejsce w którym odbywasz sesje
- Poufność i bezpieczeństwo informacji – transmisja obrazu i dźwięku są szyfrowane przez Skype
- Wygodne elektroniczne formy płatności
Polski psychoterapeuta dla osób mieszkających za granicą
Terapia online Polska – polski terapeuta przez Skype
Pomoc psychologiczna online jest szczególnie przydatna dla osób mieszkających lub przebywających czasowo za granicą. Dlaczego? Istnieje co najmniej kilka powodów. Jednym z nich jest potrzeba komunikacji w języku ojczystym. Nawet jeśli mówisz płynnie w języku obcym, podróż w głąb siebie, dotarcie do najgłębszych pokładów podświadomości, mówienie językiem emocji, będą wymagały sprawnej komunikacji, a ta jest najefektywniejsza i naturalna w języku ojczystym czyli dla Polaków – języku polskim. Innym powodem jest zrozumienie uwarunkowań kulturowych przez psychoterapeutę. Jeśli jesteś Polakiem, to najlepiej zrozumie Ciebie polski psychoterapeuta. Dodatkowo istotny może być czynnik ekonomiczny. Terapia psychologiczna w krajach zachodnich jest droższa niż w Polsce i z tego powodu może być dla niektórych osób niedostępna. Usługa psychoterapia online Skype bez wychodzenia z domu jest dostępna i znajduje potwierdzone działanie, niezależnie od tego czy Twoim miastem jest Warszawa, Berlin, Londyn, czy inne dowolne miasto. Zalet korzystania z usług psycholog online przez Internet dla Polaków przebywających za granicą jest oczywiście więcej.
Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii
W czasie pandemii należy minimalizować kontakty z innymi osobami. Dotyczy to nie tylko dużych skupisk ludzi, lecz również gabinetów lekarskich i gabinetów psychologicznych. W nowej rzeczywistości wywołanej przez pandemię, usługa psycholog i psychoterapeuta online, nie tylko została doceniona przez pacjentów, lecz stała się nawet koniecznością. Psychoterapeuta przez Skype jest w stanie pomagać swoim pacjentom bez narażania ich oraz siebie na zagrożenie epidemiczne.
Czego potrzebujesz do sesji?
Do przeprowadzania spotkania potrzebne są:
- Komputer z zainstalowanym darmowym programem Skype
- Dostęp do Internetu
- Kamera internetowa oraz mikrofon
Jeśli korzystasz z laptopa, to większość posiada wbudowaną kamerę oraz mikrofon.
Czas trwania
Pojedyncze spotkanie za pośrednictwem Internetu trwa 50 minut. Jest to optymalny czas dla zapewnienia skuteczności pomocy psychologicznej. Dłuższa konsultacja byłaby zbyt wyczerpująca dla pacjenta, a krótsza nie umożliwiłaby wykorzystania potencjału terapeutycznego.
Moje sesje przez Skype
Z poprzednich paragrafów dowiedziałeś się na czym polegają sesje prowadzone zdalnie. Chciałabym również, abyś dowiedział się dlaczego warto wybrać mnie, jako swojego psychoterapeutę.
Na co dzień prowadzę spotkania stacjonarnie w gabinecie. Duża część moich klientów korzysta również z wsparcia w formie online. Są to osoby przebywające przez dłuższy czas za granicą, jak również osoby, które mogłyby korzystać ze spotkań w gabinecie, jednak z różnych względów wolą formę pomocy zdalnej z wykorzystaniem Internetu. Moi klienci korzystający z terapii na odległość mieszkają w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Francji, Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii, Stanach Zjednoczonych, a nawet Australii.
Jestem absolwentką psychologii klinicznej i osobowości (magister psychologii), Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University. Ukończyłam studia podyplomowe w zakresie psychotraumatologii na tej samej uczelni. Jestem również absolwentką studiów Psychologii Pozytywnej na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Poznaniu. Prowadzę terapię pozytywną i jestem certyfikowanym terapeutą analizy egzystencjalnej Logoterapia z akredytacją Wiedeńskiego Instytut Viktora Frankla, ze specjalizacją psychoterapia integralna, noo-psychoterapia. Kolejnym rodzajem terapii z której korzystam jest Racjonalna Terapia Zachowania – nurt terapii poznawczo behawioralnej. Jestem również członkiem Polskiego Towarzystwa Logoterapii i Noo-Psychosomatyki. Ponadto jestem dyplomowanym coachem, absolwentką studiów podyplomowych ‘Akademia Coachingu’ z międzynarodową akredytacją ICF na poziomie ACC. Posiadam certyfikację trenera technik relaksacyjnych – trening autogenny Schultza, oraz certyfikację trenera analizy transakcyjnej AT 101.
Nieustannie podnoszę swoje kwalifikacje i chętnie dzielę się wiedzą w trakcie organizowanych przeze mnie autorskich warsztatów rozwojowych.
Widzę więcej – brzmi tajemniczo, ale jest to jeden z powodów dla których warto, abyś rozważył współpracę ze mną.
Nie ograniczam się jedynie do wiedzy akademickiej, ale korzystam również z bardzo czułej intuicji. Wiem, że w świecie zdominowanym przez umysł zabrzmi to dziwnie, jednak w swojej pracy kieruję się bardzo często sercem. Tam znajduję odpowiedzi na wiele pytań, na które próżno szukać wyjaśnień w podręcznikach naukowych.
Poza prowadzeniem spotkań w gabinecie, sesji zdalnych oraz realizacją warsztatów rozwojowych, jestem również aktywnym nauczycielem jogi. Joga stanowi dla mnie uzupełnienie układanki ciało-umysł-dusza. Pozwala mi złapać równowagę w życiu codziennym, zarówno prywatnym jak i zawodowym. Prowadząc zajęcia jogi oczyszczam umysł, dzięki czemu z jeszcze większą energią i uważnością przeprowadzam kolejne spotkania. Nie wyobrażam sobie prowadzenia jedynie spotkań terapeutycznych, bez jednoczesnego dbania o równowagę umysłowo-cielesną 🙂
Nurty i narzędzia terapeutyczne online
W swojej praktyce online korzystam z następujących nurtów i narzędzi:
- Psychoterapia pozytywna – terapia wykorzysująca założenia psychologii pozytywnej skupiająca się bardzie na teraźniejszości i przyszłości, niż przeszłości. W czasie terapii koncentrujemy się na tym, co jest dobre w człowieku tzw. ‘siła psychiczna’, na zrozumieniu i akceptacji tego co trudne oraz tworzeniu naturalnej przestrzeni do dokonania zmian. Jest to forma wsparcia krótko i średniookresowego.
- Psychoterapia egzystencjalna Logoterapia – nurt psychoterapii koncentrujący się na sensie życia, czyli czymś co szczególnie w dzisiejszych czasach, jest dla wielu z nas ważne. Zadaniem psychoterapeuty jest pomóc odkryć sens życia, wyleczyć zaburzenia nerwicowe z wykorzystaniem technik logoterapeutycznych oraz zmobilizować do działania zgodnego z prawdziwym Ja pacjenta.
- Terapia poznawczo behawioralna – Racjonalna Terapia Zachowania RTZ – podejście behawioralne krótkoterminowe bazujące na pracy z przekonaniami oraz emocjami. Podstawowym założeniem tej terapii behawioralnej jest teza, że emocje nie są wywoływane przez fakty, lecz nasze przekonania o faktach, a te z kolei mogą być błędne.
- Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach TSR – nurt krótkoterminowy koncentrujący się na realizacji celów klienta bez potrzeby analizowania jego przeszłości oraz przyczyn aktualnej sytuacji życiowej. W podejściu TSR podstawowym założeniem jest to, że klient posiada odpowiednie zasoby do osiągnięcia celu. Skupiamy się na silnych stronach i zasobach, zamiast analizie deficytów i źródeł problemów w przeszłości.
- Terapia EMDR – szczególnie skuteczna w leczeniu osób cierpiących na zaburzenia po stresie traumatycznym (PTSD) oraz inne problemy psychiczne i emocjonalne wynikające z doświadczeń traumatycznych. Metoda EMDR opiera się na założeniu, że szybkie ruchy oczu mogą zmniejszać intensywność emocjonalną wspomnień związanych z traumą, co umożliwia mózgowi przetwarzanie tych wspomnień w zdrowszy sposób.
- Coaching – zbiór technik bazujących na naukach psychologicznych służący pomocy w pokonywaniu barier i osiąganiu założonych celów. Wybrane narzędzia coachingowe stosuję z powodzeniem w ramach psychoterapii online.
- Relaksacja – w niektórych przypadkach stan emocjonalny pacjenta nie pozwala na rozpoczęcie właściwej terapii. W takich sytuacjach pomocne bywa zastosowanie technik relaksacyjnych pozwalających pacjentowi wyciszyć się i rozpocząć proces uzdrawiania. Do relaksacji wykorzystuję Trening Autogenny Schultza.
W jakich problemach mogę Tobie pomóc
Udzielam zdalnej pomocy psychologicznej (konsultacje i psychoterapia online) między innymi w następujących przypadkach:
- kryzys życiowy
- wypalenie zawodowe
- kryzys zawodowy
- stany lękowe / lęk
- stres
- depresja
- pustka egzystencjalna
- utrata sensu życia
- problemy w związku
- problemy emocjonalne
- problem w relacjach międzyludzkich
- zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja)
- nerwica
- brak motywacji
- niskie poczucie własnej wartości
- kompleksy
- trauma
- fobia społeczna
- choroby psychosomatyczne
- bezsenność
- konflikty rodzinne
- problem uzależnień
- bezradność / bezsilność
- konsultacja w zakresie zdrowia psychicznego
Opinie klientów
Zachęcam do zapoznania się z opiniami moich pacjentów.
Certyfikat jakości przyznany przez serwis ZnanyLekarz.pl
„Lekarz/specjalista uhonorowany odznaką jakości, przyznaną na podstawie opinii pacjentów”
Profil w serwisie ZnanyLekarz.pl
Koszt terapii online
Koszt jednej sesji wynosi 280 zł.
Wizytę zdalną możesz opłacić korzystając z płatności online. W tym celu przejdź do sklepu i wybierz produkt Sesja online Skype.
Umów się na wizytę lub konsultację zdalną
Umów termin wizyty on-line lub konsultacji.
Kontakt w sprawie usług psychoterapeuta / psycholog online możesz nawiązać również bezpośrednio ze mną za pomocą e-maila lub telefonu.
Skuteczność zdalnej pomocy psychologicznej
Badania naukowe nad przydatnością wsparcia zdalnego usług psychologa online wykazują, że skuteczność psychoterapii online jest równie wysoka jak efektywność tradycyjnej psychoterapii. Poniżej tylko kilka przykładów opracowań naukowych dowodzących skuteczności.
- W badaniu z 2014 r. porównano skuteczność tradycyjnej terapii leczenia depresji do psychoterapii zdalnej. Badania wykazały, że interwencja internetowa w leczeniu depresji jest równie skuteczna jak w przypadku regularnej terapii tradycyjnej.
- Badanie z 2015 r. wykazało, że terapia on-line (w tym przypadku internetowa terapia poznawczo-behawioralna) była tak samo skuteczna, jak tradycyjna terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu zaburzeń lękowych.
- W badaniu z 2016 r. naukowcy dowiedli, że usługa psycholog online w połączeniu z opieką kliniczną była skuteczna w leczeniu depresji, lęku i stresu emocjonalnego związanego z chorobą. Wyniki wskazały, że w niektórych przypadkach niektórzy pacjenci mieli lepsze wyniki leczenia z wykorzystaniem zdalnego wsparcia psychologicznego, niż ci którzy korzystali z tradycyjnej formy psychoterapii.
Do zobaczenia
Anna Dobosz